Gimnazjum Nr 10 im. T. Kościuszki   ul. Partyzantów 10A   35-234 Rzeszów   tel. 17 748 27 70   NIP 813 30 08 430

MEN KO PCEN OKE UW UM CKE

Dzisiaj jest roku

Strona główna

„BYĆ, JAK WITOLD PILECKI”

 

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy po 1944 r. nie zgodzili się, by naszym krajem rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Żołnierze nie złożyli broni, za tę postawę wielu zapłaciło życiem.

 

22 lutego uczniowie klasy 3d gościli na lekcji języka polskiego pana Karola Jędruszka ze stowarzyszenia Koliber. Przedstawił on sylwetkę rotmistrza Witolda Pileckiego, zapomnianego bohatera obozu z Auschwitz, który był dobrowolnym więźniem w Oświęcimiu. Specjalnie dał się złapać, aby zbierać informacje o sytuacji więźniów i zorganizować na jego terenie ruch oporu. W tym czasie niewiele wiedziano o warunkach , panujących w obozie. Pilecki zbierał i przekazywał materiały wywiadowcze przez wypuszczanych na wolność więźniów. Przygotował pierwszą tajną notę na temat ludobójstwa w Auschwitz. Zorganizował  Związek Organizacji Wojskowych . Więźniowie, głównie byli żołnierze, tworzyli tzw. piątki. Każda taka grupa rozbudowywała swoją siatkę konspiracyjną, nie wiedząc nic o istnieniu innych "piątek". Był to oryginalny pomysł Pileckiego.

 

Gimnazjaliści z zaciekawieniem wysłuchali historii o bohaterze niezłomnym. Byli pod wrażeniem bohatera, który oddał życie za Ojczyznę.

Oprac. M. Ożóg

         

 Wikipedia Onet WP Google Interklasa Gimnazjum.pl Interia

 Napisz do nas

Strona główna