Gimnazjum Nr 10 im. T. Kościuszki ul. Partyzantów 10A 35-234 Rzeszów tel. 17 748 27 70 NIP 813 30 08 430 |
Dzisiaj jest roku |
|
Fascynujący świat Japonii - Opowieść o kraju kwitnącej wiśni |
14 lutego 2017 roku w bibliotece publicznej Filii nr 4 (ul. Ofiar Katynia) uczennice naszej szkoły wraz z opiekunem szkolnego Koła Miłośników Książki, p. Moniką Konefał, spotkały się z panią Anną Wisochińśką-Zajchowską, doktorantką Instytutu Filozofii Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Spotkanie pod hasłem „Miesiąc w Japonii. Opowieść o kulturze i filozofii Japonii” przebiegło w miłej atmosferze. Wysłuchałyśmy interesującej opowieści o kulturze, zwyczajach oraz mentalności Japończyków. Prowadząca spotkanie wielokrotnie podkreślała, że uprzejmość i życzliwość Japończyków nie są mitem. Są to bowiem ludzie, którzy chętnie służą pomocą, są otwarci, a przy tym szanują drugiego człowieka (np. nigdy nie rozmawiając przez telefon komórkowy w miejscu publicznym-metrze).
Obraz, jaki wyłonił się z opowieści podróżniczki, nie odbiega od tego, utrwalonego w naszej świadomości. Choć może poza jednym. Okazuje się bowiem, że Polska wcale nie jest krajem, którego krajobraz zdominowany jest przez kościoły i kapliczki, jak zwykliśmy uważać. To w Japonii na każdym kroku spotykamy się z miejscami kultu różnych bogów i bożków. W kraju kwitnącej wiśni nawet kamień ma symboliczne znaczenie.
Pani Anna zwiedziła dwa znane miasta: Kioto i Tokio. Pierwsze z nich uważane jest przez wielu za najpiękniejsze miasto świata, miejsce, które łączy tradycję z nowoczesnością. Widać to chyba najbardziej w kontrastowym zestawieniu budynków (od tradycyjnych świątyń po nowoczesne budowle i konstrukcje, np. główną stację metra Kyoto Station) oraz w ubiorze mieszkańców. Na ulicach można spotkać osoby chodzące w spodniach, bluzach, spodenkach, ale i w tradycyjnych kimonach. Co więcej, Kioto jest jedynym japońskim miastem, gdzie jeszcze spotkamy gejsze. Tokio z kolei, będące stolicą Japonii, jest miastem największym, położonym nad Oceanem Spokojnym. Obejrzeliśmy zdjęcia przedstawiające Pałac Cesarski, świątynie, nowoczesną zabudowę.
Największe jednak wrażenie zrobiły na nas zdjęcia natury. Piękna japońskiej przyrody nie da się przyrównać do niczego innego. Las bambusowy, który miała okazję zwiedzić podróżniczka, to przepiękny gaj położony na wzgórzu, pełen spokoju.
Uczestnicy spotkania bardzo miło spędzili czas, wzbogacając swoją wiedzę na temat Japonii. Dla Zuzi z klasy 3a, zafascynowanej tą kulturą, opowieść pani Anny była balsamem dla duszy.
Oprac. M. Konefał
|