Gimnazjum Nr 10 w Rzeszowie

im. Tadeusza Kościuszki

 

Partyzantów 10A  35-234 Rzeszów   tel. +17 748 27 70  NIP 813 30 08 430

Dzisiaj jest roku

 
Program FENIKS - aktualności

W styczniu bieżącego roku zakończyła się w naszej szkole realizacja projektu FENIKS.  Program trwał 3 lata. Rozbudzał u uczniów zainteresowania naukami ścisłymi, wzmacniał ich kompetencje naukowo-techniczne, matematyczne i informatyczne, rozwijał zainteresowania poznawczo-naukowe. Uczniowie  uzupełniali wiedzę z fizyki. Zajęcia na terenie szkoły cieszyły się duża popularnością. Dlatego, mimo iż zakończyła się realizacja projektu we współpracy    z uczelniami, kontynuowane są zajęcia na terenie szkoły.

Uczniowie samodzielnie wykonują i opracowują doświadczenia. Dyskutują nad zasadami fizycznymi demonstrowanymi w ćwiczeniach. Uczą się budowania prostych modeli zjawisk fizycznych, rozpoznawania i stosowania funkcji matematycznych w opisie zjawisk, odkrywają, że matematyka ma wymiar praktyczny. Poza tym uczniowie przygotowują projekty fizyczne do konkursu, który tradycyjnie odbywa się na terenie szkoły raz w semestrze. Wykonanie takiego projektu polega na zaprojektowaniu i wykonaniu własnego doświadczenia oraz przeprowadzeniu dyskusji prezentowanych zasad  fizycznych oraz przygotowaniu dokumentacji doświadczeń w formie elektronicznej.

Zajęcia prowadzi mgr Ewa Barć.

 

Nasza szkoła bierze udział  w trzyletnim programie  FENIKS . Jest to program odbudowy, popularyzacji i wspomagania nauczania fizyki w szkołach, rozwijania podstawowych kompetencji naukowo – technicznych, matematycznych i informatycznych uczniów.

Program jest realizowany przez konsorcjum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Humanistyczno –Przyrodniczego w Kielcach oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W ramach tego projektu uczniowie:

- biorą udział w cotygodniowych 2 godzinnych zajęciach pozalekcyjnych z fizyki na których rozszerzają swoją wiedzę poprzez wykonywanie doświadczeń (zajęcia prowadzi p. mgr Ewa Barć),

- raz w semestrze przyjeżdżają do Instytutu Fizyki Uniwersytetu Rzeszowskiego na    wykład z pokazami  fizycznymi oraz zajęcia laboratoryjne, na których sami (pod opieką prowadzącego) zestawiają układy pomiarowe i wykonują doświadczenia,

- biorą udział w konkursach projektów naukowych polegających na zaprojektowaniu i wykonaniu własnych doświadczeń – zwycięzcy konkursów biorą udział w obozach naukowych,

Poza tym do szkoły przyjeżdżają pracownicy naukowi Uniwersytetu Rzeszowskiego i wykonują atrakcyjne doświadczenia.

W ramach tego projektu uczniowie naszej szkoły podczas wizyt w Instytucie Fizyki oprócz słuchania wykładów wykonywali już doświadczenia z elektryczności oraz uczestniczyli w specjalnie dla nich zorganizowanych zajęciach w Pracowni Astronomii i Astrofizyki.


Feniks prezentuje projekty naukowe >>>

2015-06-10

 

Ciekawe projekty kółka fizycznego Feniks >>>

2013-06-07

 

Feniks w doświadczeniach naszych uczniów >>>

2012-01-28

 

Finał VI edycji konkursu projektów naukowych Feniks >>>

2012-01-27

 

Naukowcy Instytutu Fizyki URz prowadzą zajęcia >>>

2011-12-03

 

„Symfonia dźwięków i kolorów” - zajęcia na URz >>>

2011-11-12

„Innowacyjna Galicja dla przyszłych pokoleń”>>>

2011-09-22

 

„Przyszłość i koniec << WSZECH>> ŚWIATA”  na URz >>>

2010-11-25

 

Dnia 17.04.2009  roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wykładzie z pokazami fizycznymi oraz w zajęciach laboratoryjnych na uczelni.

Czytaj całość >>>

 

17 grudnia 2009  pracownicy naukowo-dydaktyczni IF UR dr Piotr Potera oraz dr Grzegorz Wisz odwiedzili naszą szkołę z wykładem „Fizyka wokół nas” i pokazami fizycznymi przeznaczonymi dla szerszej grupy uczniów.

Czytaj całość >>>


Strona główna 

Napisz do nas