Gimnazjum Nr 10 im. T. Kościuszki   ul. Partyzantów 10A   35-234 Rzeszów   tel. 17 748 27 70   NIP 813 30 08 430

MEN KO PCEN OKE UW UM CKE

Dzisiaj jest roku

Strona główna

Jakub Bereś, uczeń klasy 2b, na antenie Polskiego Radia Rzeszów

poleca serię C. J. Daugherty

 

Nasi uczniowie recenzują interesujące książki na antenie Radia Rzeszów!

Pierwsze koty za płoty... Kuba Bereś, uczeń klasy 2b, członek szkolnego Klubu Miłośników Książki, ma za sobą pierwsze spotkanie polegające na ustnym recenzowaniu przeczytanej i godnej polecenia książki. Jego wypowiedź mogliśmy usłyszeć podczas październikowej niedzielnej audycji w cyklu Świat Młodych. Jakub opowiedział o pięciotomowej serii J. Daugherty, składającej się z następujących tytułów: „Wybrani”, „Dziedzictwo”, „Zbuntowani”, „Zagrożeni”, „Niezłomni”.

 

Posłuchajmy nagrania mp3 >>>

Poniżej recenzja pierwszego tomu, autorstwa Kuby:

Książka pt. „Wybrani” to pierwszy tom bestsellerowej serii napisanej przez C. J. Daugherty.  Na język polski przetłumaczona została w 2013 roku. Akcja rozgrywa się przede wszystkim w szkole, w Cimerii, czas akcji jest bliżej nieokreślony. Możemy założyć, że wydarzenia rozgrywają się w czasie nam współczesnym. Główną bohaterką jest Alice Sheridan. Sama jednak woli, by zwracano się do niej Allie. Na początku powieści poznajemy ją jako lekkomyślną nastolatkę, jakich nie brakuje w dzisiejszych czasach. Po kolejnym zatrzymaniu jej przez policję, rodzice decydują się wysłać córkę do elitarnej szkoły z internatem, w której przebywają dzieci samych wpływowych i najbogatszych ludzi na świecie. Jak nietrudno się domyślić, Alli czuje się nieswojo, wydaje się, że jest zwykłą dziewczyną, niepasującą do pozostałych, tzw. szarą myszką. Nie wie nawet, jak bardzo się myli...

Główna bohaterka była w poprzedniej szkole tzw. outsiderką, trzymała się dwóch chłopców, z którymi raz po raz popadała w tarapaty. Już w pierwszym dniu pobytu w Cimerii zwraca na sienie uwagę, nie tylko nauczyciel, ale i uczniów. Nie ma wątpliwości, że jest inna, że różni się od pozostałych, I nie chodzi tylko o ekstrawagancką fryzurę, wyzywający strój buntowniczki. Dlatego też szybko staje się obiektem zainteresowania przedstawicieli płci przeciwnej: skrytego i tajemniczego Cartera oraz przystojnego Sylvaina. Każdy z nich na swój sposób będzie przyciągał Allie, intrygował ją i ochraniał. Wkrótce Alice dołączy do grona zaprzyjaźnionych i bliskich sobie osób, powoli będzie odkrywać tajemnice szkoły i jej uczniów. Zaprzyjaźni się z Jo. Początkowa niechęć do nowego miejsca przerodzi się w pewnego rodzaju fascynację. Allie zaakceptuje zwyczaje panujące w Cimerii, zmieni się zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Wydorośleje, wielokrotnie wykaże się odwagą, sprytem, będzie miała przy tym okazję sprawdzić swą wytrzymałość i sprawność fizyczną. Odkryje, kim jest, pozna wiele szokujących faktów ze swej rodzinnej historii. Postanowi rozwikłać wiele zagadek, m.in. poszuka odpowiedzi na pytania: kto zabił Ruth? kim jest Lucinda? kto stoi za wszystkimi niebezpiecznymi zdarzeniami? kim jest Nataniel? Czy zdoła odpowiedzieć na te pytania? Czy rozwiąże zagadkę Nocnej Szkoły? Czy będzie potrafiła dokonać wyboru między Carterem u Sylvainem? Na wszystkie te pytania odnajdziecie odpowiedzi w pięciu tomach wspaniałej serii autorstwa amerykańskiej pisarki.

 

Serdecznie polecam serię!

Jakub Bereś, uczeń klasy 2b

         

 Wikipedia Onet WP Google Interklasa Gimnazjum.pl Interia

 Napisz do nas

Strona główna