Gimnazjum Nr 10 im. T. Kościuszki ul. Partyzantów 10A 35-234 Rzeszów tel. 17 748 27 70 NIP 813 30 08 430 |
Dzisiaj jest roku |
Piękna pisarka Joanna Jodełka z kryminałem w tle |
Członkowie szkolnego Klubu Miłośników Książki prowadzonego przez p. Monikę Konefał po raz kolejny już w tym roku, w dniu 9 maja, uczestniczyli w spotkaniu autorskim. Tym razem bohaterką była Joanna Jodełka, autorka kilku kryminałów oraz książki dla młodzieży „Ars Dragonia”, którą czytaliśmy podczas jednego z sobotnich spotkań w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkaliśmy się w dość licznym gronie o godzinie 11.00 w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży WiMBP na ul. Słowackiego, aby móc wysłuchać opowieści pani Joanny o tym, jak to się w ogóle stało, że została pisarką.
Wspomniana „Ars Dragonia” to pierwsza, i jak na razie, jedyna powieść młodzieżowa. Pani Jodełka znana jest jako autorka kryminałów. Jak nastolatka zaczytywała się powieściami Agaty Christie, do dziś chętnie wraca do zagadek rozwiązywanych przez słynnego Herkulesa Poirot tak często, jak się tylko da. Zapytana, czy chciałaby stworzyć postać wyjątkowego detektywa czy komisarza na miarę Poirot czy Sherlocka Holmesa, odpowiedziała, że na pewno, tylko jak na razie, nie ma na taką postać ciekawego pomysłu. WARTO PRZECZYTAĆ!
ARS DRAGONIA Szesnastoletni Sebastian Pitt przybywa do Poznania na pogrzeb dziadka, który umarł w niewyjaśnionych okolicznościach. Chłopak próbuje się odnaleźć w nieznanym sobie otoczeniu. Nie ułatwia mu tego ojciec, z którym nigdy nie łączyły go dobre stosunki. W dodatku okazuje się, że to wcale nie Robert Pitt powiadomił syna o śmierci dziadka. Komu zależało na tym, by chłopak pojawił się w mieście właśnie teraz? Może tajemniczej Lunie, ratującej go z opresji? Albo podejrzanemu mężczyźnie, który zostawia po sobie ślady dziwnej, zielonej mazi?
WARIATKA Pisarka Joanna stara się wrócić do siebie po ciężkich przeżyciach związanych ze śmiercią męża, jednak ponura rzeczywistość szpitala psychiatrycznego tylko pogłębia jej fatalny stan. Otumanioną lekami, zrezygnowaną kobietę wyrywa z apatii dopiero egzemplarz książki, który przynosi jej tajemniczy młody mężczyzna. To pierwsza powieść Joanny, nigdy dotąd niewydana, a zainspirowana niewyjaśnioną sprawą sprzed dziesięciu lat – zniknięciem Justyny Lenart, młodej żony i matki. Joanna jest zaniepokojona: nie dość, że nie wie, kto wydał jej powieść, to jeszcze nie rozumie, dlaczego występującym w niej postaciom przywrócono autentyczne imiona i nazwiska. Co gorsza, ma wrażenie, że ktoś próbuje ją zabić. Czy dlatego, że historia, przetworzona w jej wyobraźni w literacką fikcję, po latach niebezpiecznie zbliżyła się do prawdy, wprowadzając ferment w życie bohaterów książki? Pisarka postanawia rozwikłać zagadkę i na własne życzenie opuszcza szpital. Gra okazuje się niebezpieczna, rozpoczyna się wyścig z czasem.
KRYMINALISTKA Czy w siedzącej na ławce kobiecie: brudnej, rozczochranej, w porwanym ubraniu, ktokolwiek rozpoznałby autorkę poczytnych kryminałów? Ona sama wie jedno: musi jak najszybciej uciekać, bo… zabiła dwie osoby. Rozpoczyna się więc upiorna podróż, podczas której Joanna będzie walczyć z własnymi słabościami, a nawet otrze się o śmierć. I wciąż będzie próbowała w myślach uporządkować straszliwe wydarzenia ostatnich dni. Małżeństwu Joanny daleko było do ideału. Krzysztof, autor bestsellerowych poradników psychologicznych, w prywatnym życiu nigdy nie stosował się do rad, którymi tak chętnie dzielił się z czytelnikami. Żonę traktował z góry, a jej pisarstwo uważał co najwyżej za nieszkodliwe hobby. Interesowało go wyłącznie zarabianie pieniędzy. Czas spędzał przeważnie w gronie wpływowych znajomych. W końcu Joanna odważyła się powiedzieć dość. Erotyczna przygoda okazała się tylko wstępem do nieoczekiwanych zmian w życiu potulnej dotąd kobiety. Coraz bardziej osaczana przez znajomych Krzysztofa, Joanna krok po kroku zaczyna poznawać okrutną prawdę. Czy ktoś w końcu pomoże jej się wyrwać z zaklętego kręgu?
KAMYK Thriller Joanny Jodełki, zdobywczyni Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszego kryminału 2009 roku. Na poznańskiej ulicy padają strzały. Na miejscu ginie prezes dobrze prosperującej firmy, ranna zostaje jego pracownica, Ewa Kochanowska. Jedynym świadkiem zabójstwa jest niewidoma dwunastoletnia córka Ewy, Kamila, zwana Kamykiem. Wprawdzie nie widziała mordercy, ale to nie znaczy, że nie potrafi go rozpoznać. Rozpoczyna się mrożąca krew w żyłach walka o życie dziewczynki. Czy niewidome dziecko ma szanse w starciu ze zdeterminowanym mordercą?
POLICHROMIA W willi na poznańskim Sołaczu zostaje popełnione morderstwo. Ofiarą pada samotnie mieszkający emerytowany konserwator zabytków. Fakt, iż morderstwo popełniono w jednej z najdroższych dzielnic Poznania, a także brak potencjalnych podejrzanych i motywów oraz zagadkowe napisy odnalezione przy zmarłym wróżą trudne i zagadkowe śledztwo. Wkrótce ginie kolejny mężczyzna. Sposób, w jaki zostaje zabity, i kolejne łacińskie zwroty sugerują, że mordercą może być ta sama osoba. Detektywi ( Maciej Bartol i Piotr Lentz) za wszelką cenę starają się znaleźć związek między obiema ofiarami. Dokładna analiza zagadkowych sentencji daje detektywom podstawy, by przypuszczać, że wkrótce morderca znów da o sobie znać. Dzięki pomocy tłumaczki symboliki chrześcijańskiej, Magdaleny Walichnowskiej, policjanci odnajdują wskazówki do rozwiązania zagadki. Jednocześnie, poza komplikacjami w śledztwie, zmagają się z osobistymi, życiowymi problemami. (Powyższe opisy pochodzą ze strony sklepu internetowego EMPIK) Oprac. Monika Konefał
|