Gimnazjum Nr 10 im. T. Kościuszki   ul. Partyzantów 10A   35-234 Rzeszów   tel. 17 748 27 70   NIP 813 30 08 430

MEN KO PCEN OKE UW UM CKE

Dzisiaj jest roku

Strona główna

„Samotni w tłumie” spektaklem poruszającym ważne i aktualne zagadnienia

 

9 stycznia wszystkie klasy pierwsze uczestniczyły w spektaklu profilaktycznym pt. „Samotni w tłumie”, przygotowanym przez PSE Narodowy Teatr Edukacji. Jak się okazało, był to wyjątkowy spektakl poruszający ważne i aktualne problemy współczesności, mówiący

o pułapkach cywilizacji XXI w. Twórcy skupili się na problemie wyobcowania w świecie zdominowanym przez nowinki technologiczne, Internet. Pokazali, czym  różni się świat wirtualny od rzeczywistego, wskazali  pułapki czyhające na młodego człowieka.

 

„Samotni w tłumie” to sztuka o nawiązywaniu kontaktów, o potrzebie bycia z drugim człowiekiem. Jak można przeczytać na stronie Narodowego Teatru Edukacji: to spektakl o wszystkich pułapkach XXI wieku takich jak: rozwój techniki, szysze tempo życia, ucieczka w świat wirtualny, zanik bezpośrednich kontaktów międzyludzkich. „W scenariuszu dotykamy również powszechnego zjawiska euro sierot, braku porozumienia, kompletnej izolacji oraz konfliktów pokoleniowych. Pokazujemy różny stosunek młodych ludzi do starszych-od braku szacunku, po  chęć zrozumienia i niesienia pomocy oraz temat szczególnie odczuwany w dzisiejszych czasach-samotność (...) Bohaterami ,,Samotnych w tłumie” są ludzie z różnych środowisk, z różnym bagażem życiowym, żyjący w jednej społeczności, a jednak daleko od siebie. Różna tez jest ich samotność”. Wśród bohaterów znajdziemy zamkniętą w sobie, żyjącą we własnym świecie Kaśkę, młodego geniusza informatycznego (hakera), żyjącego w świecie wirtualnym – Krzyśka, przebojową, pewną siebie Sylwię, Lukasa i Platona- bezdomnego.

 

Spektakl został pozytywnie oceniony zarówno przez nauczycieli, jak i uczniów. Tylko niewielka grupa uznała go za nieciekawy. Zdecydowana większość jest zdania, że przestawiony problem jest jak najbardziej aktualny, warto było sięgnąć po taką tematykę, bliską młodemu człowiekowi.

 

Oprac.: Monika Konefał

         

 Wikipedia Onet WP Google Interklasa Gimnazjum.pl Interia

 Napisz do nas

Strona główna