Gimnazjum Nr 10 im. T. Kościuszki   ul. Partyzantów 10A   35-234 Rzeszów   tel. 17 748 27 70   NIP 813 30 08 430

MEN KO PCEN OKE UW UM CKE

Dzisiaj jest roku

Strona główna

SPiN Day na Uniwersytecie Rzeszowskim

 

W dniu 10 listopada po raz pierwszy obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów i Centrów Nauki wspierany przez UNESCO i ONZ. Na całym świecie odbywały się wydarzenia i specjalne działania związane ze „świętem centrów nauki”.

 

Nawiązując do obchodów tego dnia, na Uniwersytecie Rzeszowskim został zorganizowany SPiN Day, w którym brali także udział uczniowie klas 1b i 1c pod opieką Pani Beaty Semków. Cały hol budynku zamienił się w jedno wielkie laboratorium. Nasi gimnazjaliści mieli okazję polatać na symulatorze szybowca oraz samodzielnie wykonać wiele różnych doświadczeń, związanych m.in. z gęstością ciał, ciśnieniem i siłą ciężkości. Dzięki wystawie zorganizowanej przez archeologów można było także pooglądać przedmioty pochodzące z dawnych epok. Wśród nich był hełm wikingów, w którym wszyscy chętnie robili sobie zdjęcia. Bardzo ciekawy okazał się także żywy karakon, którego każdy mógł wziąć do ręki.

 

Naszym uczniom udało się zbudować „Łuk Tryumfalny” bez użycia żadnego spoiwa – korzystając jedynie z zasad matematyki. Przy pomocy wahadeł wspólnie wytworzyliśmy falę. Młodzież bardzo zaciekawiły również efekty uzyskiwanie przy użyciu „Lustra Frankensteina”. SPiN Day został zakończony bardzo interesującym pokazem wykonanym przez Pana Tomka Madeja, który na początku „wywołał ducha” (rozprężony adiabatycznie gaz). W kolejnym doświadczeniu czynny udział brała uczennica naszej szkoły, prezentująca wraz z prowadzącym efekt działania się elektrostatycznych.

 

Dla naszych uczniów był to wieczór pełen wrażeń, obserwowania i wykonywania ciekawych doświadczeń przyrodniczych, które towarzyszą nam w codziennym życiu, a często nie zdajemy sobie z tego sprawy.

 

Z niecierpliwością będziemy czekać na kolejną edycję!

Opracowała p. Beata Semków

 

Opinia uczennicy Emilii Guzek

Oglądaliśmy tam różne doświadczenia i eksperymenty z dziedzin fizyki, chemii i matematyki. Bardzo podobał nam się pokaz z użyciem prądu w którym uczestniczyła uczennica naszego gimnazjum Maja Wilkoń z klasy 1b. Oglądaliśmy też owady z Brazylii i Madagaskaru, niektórzy odważyli się nawet wziąć je na rękę!

Wszyscy uważamy, że poprzez spędzenie w ten sposób popołudnia wiele się nauczyliśmy i na pewno nikt się nie nudził! 

        

 Wikipedia Onet WP Google Interklasa Gimnazjum.pl Interia

 Napisz do nas

Strona główna