Gimnazjum Nr 10 im. T. Kościuszki   ul. Partyzantów 10A   35-234 Rzeszów   tel. 17 748 27 70   NIP 813 30 08 430

MEN KO PCEN OKE UW UM CKE

Dzisiaj jest roku

Strona główna

ZWYCIĘSTWO W TEGOROCZNEJ EDYCJI GRY MIEJSKIEJ „KAMIENIE PRZESZŁOŚCI”

 

W piątkowy ranek, 16 września 2016 roku, rozpoczęła się ostra rywalizacja pomiędzy przedstawicielami szkół gimnazjalnych, nie tylko rzeszowskich, ale z całego regionu.  Grupa Gimnazjum Nr 10, składająca się z czterech uczennic: Liwii Dębskiej, Edyty Korcz (klasa 2b), Gabrysi Przyboś oraz Marty Radoń (klasa 3c)  i opiekuna, p. Moniki Konefał, walczyła o zwycięstwo. Stanęliśmy na podium, podobnie jak w zeszłym roku, jednak tym razem zajęłyśmy I miejsce! Walka była naprawdę emocjonująca, ale warto było dać z siebie wszystko. Dziewczęta otrzymały bony podarunkowe do sklepu EMPIK na sumę 150 zł (każda) oraz grę „Gwiezdny Express”, która na pewno ułatwi im przyswajanie materiału z wiedzy o społeczeństwie (historia Unii Europejskiej w pigułce).

 

Historyczno-literacka gra miejska „Kamienie przeszłości” została zorganizowana przez WiMBP w Rzeszowie w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Udział w niej zapewnił wszystkim uczestnikom moc atrakcji, dawkę sporego wysiłku fizycznego oraz niezapomniane wrażenia. Każda grupa musiała, kierując się własnym instynktem i punktami wyznaczonymi na mapie centrum Rzeszowa, dotrzeć do wskazanych obiektów i wykonać zadania, co nie było wcale takie łatwe.  Liczyła się bowiem szybkość
i precyzja wykonywanych poleceń. Nie można było sobie pozwolić na błędy czy pominięcie któregoś z zadań. A poziom trudności był naprawdę zróżnicowany. Wśród zadań znalazły się m.in. takie:

A.     Obejrzyjcie dokładnie siedzibę władz miasta i wypiszcie nazwy miast partnerskich.

B.     Odczytajcie z tablicy inskrypcyjnej, jaka rodzina była fundatorem kościoła i sprowadziła do Rzeszowa Pijarów.

C.     Zróbcie sobie całą grupą zdjęcie z rzeźbą Tadeusza Nalepy i prześlijcie na nr.....

D.     Rozejrzyjcie się po Alei Lubomirskich i znajdźcie symbol Polski Walczącej. Komu został poświęcony pomnik? Jakie symboliczne słowa widnieją na tablicy?

E.     Odszukajcie w Alei pod Kasztanami willę nr 10 „Pod Sową”, wybudowaną w 1902 roku. Odczytajcie napis pod zegarem słonecznym.

F.      Co stało dawniej w miejscu obecnego Kościoła O.o. Bernardynów?

G.     Kto był budowniczym Synagogi Nowomiejskiej?

H.    Skąd nazwa „plac dziadowski”?

 

 Pięcioosobowa drużyna naszej szkoły przybiegła na metę jako pierwsza, udało się też rozwiązać wszystkie zadania, jednak do ogłoszenia wyników dziewczęta nie miały pewności co do wygranej. Werdykt organizatorów bardzo wszystkich ucieszył. Po dotarciu z kartą odpowiedzi na miejsce docelowe, dziewczęta udzieliły krótkiego wywiadu przedstawicielom TVP Rzeszów. Zdjęcia z imprezy oraz krótka telewizyjna relacja poniżej.

Oprac.: Monika Konefał

Relacje z gry:

http://rzeszow.tvp.pl/26970983/tajemnice-kamieni--historycznoliteracka-gra-miejska

         

 Wikipedia Onet WP Google Interklasa Gimnazjum.pl Interia

 Napisz do nas

Strona główna